Søren Gades Mark 28 i Blåvand er solgt for 8.175.000 - se køberen og 3 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Blåvand og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Blåvand følger boligmarkedet i og omkring Blåvand. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Søren Gades Mark 28 solgt for 8.175.000 kr.

Boligen overtages af Camilla Elgaard Lybker og Sune Vester Sørensen den 20. april. Køberen har betalt 8.175.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 39.493 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.550.000 og boligen er derfor handlet til 427% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 6 værelser på i alt 207 kvm. og er opført i 2022. Grunden er på 3.075 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Blåvand

Vestermarken 25 solgt for 5.350.000 kr.

Boligen overtages af Jakob Lander Thorup og Eva Stenger Aalling den 01. maj. Køberen har betalt 5.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.099 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.250.000 og boligen er derfor handlet til 65% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 222 kvm. og er opført i 1990. Grunden er på 2.670 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Blåvand

Blåvandvej 33E solgt for 4.300.000 kr.

Boligen overtages af Karsten Uldahl den 11. maj. Køberen har betalt 4.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 29.452 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.250.000 og boligen er derfor handlet til 91% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 146 kvm. og er opført i 2013. Grunden er på 1.146 kvm.

Boligen er solgt af ejendrøm

Søndertoften 48, Ho solgt for 3.100.000 kr.

Boligen overtages af Brian Dørmann Gregersen og Kirstin Semona Gaasedal den 22. april. Køberen har betalt 3.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 27.193 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 121% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 114 kvm. og er opført i 2014. Grunden er på 2.506 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Blåvand

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk